Elektrotechnik – opis zawodu

Elektrotechnicy zajmują się urządzeniami i instalacjami elektrycznymi. W zależności od swojej specjalizacji, poziomu wykształcenia i doświadczenia, elektrotechnik może tego typu urządzenia projektować, produkować, instalować, konserwować, diagnozować lub naprawiać. Podobnie jak zajmować się regulacją, opracowywaniem i wdrażaniem systemów elektrycznych w przedsiębiorstwach i domach mieszkalnych albo w samych elektrowniach. Ta praca to także kontakty z klientami, kontrahentami czy prowadzenie szkoleń dla przyszłych kontrolerów, czy monterów elektrotechniki. Elektrotechnik przeważnie stanowi część większego zespołu w firmie elektrycznej, produkcyjnej czy budowlanej.

Elektrotechnik – wymagania zawodowe

W tej pracy wymagane jest konkretne wykształcenie kierunkowe – najlepiej wyższe techniczne na kierunku elektrotechnika, z rozmaitymi specjalizacjami. Mile widziane jest też doświadczenie w pracy z konstruowaniem, opracowywaniem, badaniem, montowaniem lub regulowaniem urządzeń elektrycznych. To zajęcie dla osób uzdolnionych technicznie, zręcznych manualnie, potrafiących pracować bardzo dokładnie, cierpliwie, posiadających mocny wzrok i odporność na stres.

Elektrotechnik – warunki pracy

To, gdzie konkretnie elektrotechnik pracuje i jakie w związku tym panują u niego warunki pracy, zależy ściśle od miejsca zatrudnienia. Może prowadzić działalność naukową w laboratorium, pracować bezpośrednio nad komponentami w fabryce albo zajmować się montażem i diagnostyką elektrotechniki w nieruchomościach, elektrowniach, kopalniach albo hutach. Bardzo istotne jest przestrzeganie zasad BHP, gdyż w swojej pracy elektrotechnik narażony jest na urazy i porażenie prądem. Przysługuje mu ubiór ochrony i na ogół regularne godziny pracy.

Elektrotechnik – zatrudnienie i zarobki

Elektrotechnik zatrudnienie znaleźć może w firmach elektrycznych, produkcyjnych, handlowych i przemysłowych. Jako diagnosta pracy z kolei szukać może w firmach dokonujących przeglądów instalacji elektrycznych, o ile posiada odpowiednie uprawnienia. Istnieje też możliwość prowadzenia działalności na własny rachunek w tym lub w zakresie naprawy sprzętów domowych. Elektrotechnik zarabia przeważnie między 2000 – 4500 zł netto.

Źródła: