Zalety i wady instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne, wytwarzające prąd dzięki przekształcaniu energii słonecznej, coraz bardziej zyskują na popularności w całym kraju. Cykliczne kampanie społeczne promujące alternatywne sposoby pozyskiwania prądu oraz zmiany w prawie, przekonują kolejne osoby do inwestycji w domową elektrownię. Podjęcie decyzji o instalacji fotowoltaiki należy rozważyć po uprzednim zapoznaniu się zarówno z jej zaletami jak i wadami.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

W kontekście fotowoltaiki najczęściej wspomina się o pozyskiwaniu darmowego prądu. Jest to poniekąd stwierdzenie prawdziwe, wszak energia słoneczna jest jak dotąd ogólnodostępna dla wszystkich i darmowa. Warto także wspomnieć, że należy do źródeł odnawialnych, a więc nigdy się nie skończy. Wytwarzając własny prąd jest się niezależnym od podwyżek cen energii elektrycznej na następne 25, a nawet 40 lat, co daje duże oszczędności. Nie należy się także martwić o wzrost rachunków za wodę, instalacja fotowoltaiczna do poprawnego działania nie potrzebuje wody.

Fotowoltaika to także rozwiązanie dla dbających o środowisko naturalne. Prawidłowo funkcjonująca instalacja nie wydziela do atmosfery dwutlenku węgla ani też innych substancji mogących zaszkodzić zarówno ludziom jak i zwierzętom. Co więcej, zużyte panele nadają się do recyklingu. To wszystko sprawia, że jest to szczególnie przyjazny dla środowiska sposób pozyskiwania energii elektrycznej.

Nie każdy wie, że polski rząd wspiera zakładanie przez mieszkańców domowych elektrowni. Obecnie możliwe jest uzyskanie dotacji, a także niskooprocentowanej pożyczki na zakup i montaż fotowoltaiki. Istnieje także ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odpisanie od podatku paneli fotowoltaicznych, a zwrot może wynosić nawet do 16 860 złotych.

Wady instalacji fotowoltaicznych

Niestety fotowoltaika ma także swoje wady. Najczęściej wspominaną jest cena jej instalacji, która wielu powstrzymuje przed podjęciem decyzji o domowej elektrowni. Należy jednak pamiętać, że cena inwestycji, którą niewątpliwie jest założenie paneli fotowoltaicznych, jest z roku na rok jest ona coraz niższa. Wydane jednorazowo pieniądze z pewnością zwrócą się już w ciągu kilka następnych lat.

Choć po założeniu całej instalacji użytkownik nie musi, w zasadzie, na codzień nic przy niej robić, to jednak o instalacji fotowoltaicznej nie można zupełnie zapomnieć. Polski klimat sprawia, że aby utrzymać panele w odpowiednim stanie, należy czyścić je przynajmniej raz w roku, a po obfitych opadach śniegu warto go usunąć z ich powierzchni. Zalegający śnieg może znacznie zmniejszyć ilość wytwarzania prądu.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Zalety fotowoltaiki takie jak proekologiczne rozwiązanie i duże oszczędności, przewyższają jej nieliczne wady. Wysokiej jakości panele to rozwiązanie na lata, które pozwala na szybki zwrot zainwestowanych pięniędzy. Słońce to ekologiczne i darmowe źródło energii odnawialnej, które uniezależnia użytkowników od zewnętrznych dostaw prądu i ciągłych podwyżek jego cen. Więcej o zaletach paneli fotowoltaicznych dowiesz się na stronie https://4oze.pl/ - sprawdź więcej informacji.